Uwaga! Znajdujesz się na archiwalnej stronie Fundacji Kocia Mama. Aktualna strona znajduje się pod adresem www.kociamama.pl

Zimowe dokarmianie kotów


Pewne zarządzenia, związane z opieką nad kotami wolno żyjącymi, są na szczęście już stałe i cykliczne.
Kuleje jeszcze program sterylizacji i kastracji, bo nadal nie jest przeprowadzany płynnie. Z nieznanych przyczyn blokowane są środki przeznaczone na ten cel, dlatego gros opiekunów zgłasza się do Fundacji z prośbą, by ta refundowała zabiegi. Kompletnie nie rozumiem polityki Urzędu w tej  kwestii. Zima z uwagi na stałe ocieplenie klimatu, dawno przestała być czasem kiedy koty były mniej aktywne rozrodczo.
Myślę, że osoby decyzyjne i odpowiedzialne za nadzór nad właściwą realizacją Ustawy o ochronie zwierząt bardziej, powinny konsultować podejmowane czynności z prężnie działającymi organizacjami pro zwierzęcymi.
Mimo konsekwentnej pracy ograniczającej nadmierną populację, małych kociąt jest nadal zbyt wiele. Jednym z powodów tej sytuacji jest niewątpliwie fakt, iż miejski program nie działa systematycznie przez cały rok. Z informacji uzyskanych w UMŁ wynika, że w roku 2016  zacznie on działać najwcześniej w lutym.
 
Oprócz finansowania sterylizacji, Urząd Miasta Łodzi prowadzi też program wspierania kotów wolnożyjących poprzez wydawanie karmicielom karmy.
 
W tym roku karmiciele, którzy w poprzednich latach korzystali z programu wydawania karmy, w tym roku korzystali z programu sterylizacji kotów wolnożyjących bądź posiadają Legitymację Społecznego Opiekuna Kotów Wolnożyjących na terenie Miasta Łodzi, mogą zgłaszać się po odbiór karmy bezpośrednio do sklepu „Jeżyk” na ul. Wysockiego 5.
 
Aby się upewnić, czy jest się na liście osób uprawnionych do otrzymania karmy,  można uprzednio zadzwonić do Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska UMŁ (tel. 42 638 53 73). Przy odbiorze karmy konieczne jest okazanie dowodu osobistego, a więc tylko osoby wpisane na listę mogą to zrobić, nie ma możliwości odebrania karmy w czyimś imieniu.
 
Karmiciele, którzy do tej pory nie korzystali z powyższych programów, powinni zgłosić się do Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska UMŁ na ul. Piłsudskiego 100, celem pobrania zlecenia na wydanie karmy.
 
Urząd wydaje 5 kg suchej karmy na jednego karmiciela, którą można pobrać w jednej lub dwóch transzach.
 
Wpis: 5.01.2016